Γ.Α.Σ. ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ 3-2

Παμβό με άστρο, κόσμο και Ηρακλή Παπαδόπουλο!

Με πύρρεια νίκη της ομάδας του Βραχατίου έληξε το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague, κόντρα στην ομάδα του Ο.Φ.Η., που ήρθε στο «Γεώργιος Τριαντάφυλλος» έτοιμη να δώσει τον αγώνα της χρονιάς.

Με αυτήν τη νίκη ο Παμβό διατήρησε την 7η θέση, φτάνοντας τους 13 βαθμούς και άφησε ακόμα πιο πίσω με 11 τους Κρητικούς, που πήραν πάντως τον πόντο.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους Ηρακλειώτες να «λυγίζουν» στο τέλος, είτε από κούραση, είτε από τον κόσμο που είχε δυναμική παρουσία στο κλειστό του Βραχατίου, είτε όμως και από την ανωτερότητα της ομάδας του Νεόφυτου, που επέδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία στο πέμπτο και τελευταίο σετ του ματς.

Η ομάδα του Ο.Φ.Η. αιφνιδίασε τον Παμβοχαϊκό κατακτώντας το πρώτο σετ μόλις σε δεκαπέντε λεπτά 19-25. Οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου συνήλθαν γρήγορα, καταφέρνοντας να φέρουν το ματς στα ίσα με 25-23. Στο τρίτο σετ οι Κρητικοί ξαναμπήκαν μπροστά στο κυνήγι της νίκης με το τέταρτο σετ να παίζονται όλα για όλα. Εκεί αν και διαφάνηκε έστω και δύσκολα επικράτηση του Ο.Φ.Η., οι παίκτες του Παμβοχαϊκού βρήκαν στο φινάλε τα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσουν το παιχνίδι και να ισοφαρίσουν σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ οι δυνάμεις των Ηρακλειωτών είχαν εξαντληθεί. Η αλλαγή γηπέδων τους βρήκε πίσω με 8-4, σκορ που δύσκολα αλλάζει όπως επαληθεύθηκε και στη συνέχεια (15-8).

Διαιτητής: Κουτσούλας, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Σπίνας, Γεωργιάδης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 19-25

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-23

3ο σετ: 8-6, 15-16, 17-21, 18-25

4o σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 27-25

5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-7, 15-8

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 64 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 6 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 43 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-23, 18-25, 27-25, 15-08) σε 123΄.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 1π. (1 άσσος), Πέιν 14 (11/14επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 20 (19/38επ., 1 άσσος), Κωτσάκης 17 (15/22επ., 2 μπλοκ, 69%υπ., 50%αρ.), Μεχία 12 (10/18επ., 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15επ., 1 άσσος, 62%υπ., 21%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 61%υπ., 26%αρ.), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Ντε Σόουζα, Μάμαλης.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Στοροζίλοφ 1 (1 μπλοκ), Λουκούμι 13 (11/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 52%αρ.), Καρατζάς 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Καραμπαλί 10 (7/1επ., 2 μπλοκ, 100%υπ.), Σαρικεΐσογλου 6 (4/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 69%υπ., 25%αρ.), Τσούλαφιτς 25 (30/38επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ. - 57%υπ., 36%αρ.), Μονιάκης, Ρουμελιωτάκης 4 (2/5επ., 76%υπ., 36%αρ.), Κομητούδης, Τσέλιος.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστώv

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος δήλωσε:

«Ήταν πολύ σημαντικό ματς για εμάς. Απορώ με την ομάδα μου πολλές φορές. Αν είχαμε χάσει δεν θα το έλεγα αλλά τώρα θα το πω. Πέντε βασικοί παίκτες μας χτυπήθηκαν από ίωση γαστρεντερίτιδας με έντονα συμπτώματα. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια και πήραμε μεγάλο αποτέλεσμα που μας δίνει δικαίωμα να βλέπουμε καλύτερα το μέλλον. Συγχαρητήρια στους αθλητές μου, έβγαλαν καρδιά, ψυχή και με τις συνθήκες που έπαιξαν έλεγα "τώρα τελειώσαμε" αλλά με διέψευσαν. Δεν αλλάζει κάτι αυτή η νίκη βαθμολογικά. Μετά την 5η θέση θα παλέψουμε για την 6η και 7η θέση. Είναι μακρινό όνειρο να συζητάμε την περίπτωση να πιάσουμε την Κηφισιά. Ο Μεχία έπαιξε με μία προπόνηση. Ήταν εξαντλημένος και νυσταγμένος από το 24ωρο ταξίδι για να έρθει και τηρουμένων των αναλογιών η παρουσία του ήταν θετική».

Ο κεντρικός του Παμβοχαϊκού Λάνγστον Πέιν δήλωσε:

«Γνωρίζαμε τη σπουδαιότητα του συγκεκριμένου αγώνα. Είχαμε αφοσιωθεί στο να πάρουμε τη νίκη. Δυστυχώς η δυσκολία που υπήρχε μέσα στην εβδομάδα λόγω της ίωσης που μας χτύπησε, μας απορρόφησε την ενέργεια. Θέλαμε όμως μέσα από την ψυχή μας να δώσουμε ό,τι πιο δυνατό έχουμε. Καταφέραμε να γίνουμε ανταγωνιστικοί. Φτάσαμε στο 4ο σετ όπου εκεί νιώσαμε πως έχουμε χάσει την ενέργειας μας αλλά ανασυγκροτηθήκαμε, τα δώσαμε όλα και πήραμε το σετ. Όταν ισοφαρίσαμε, κάναμε αυτό που έπρεπε στο 5ο σετ και πήραμε τη νίκη. Ήταν ένα από τα καλύτερα μου παιχνίδια, αλλά αυτό οφείλεται στους συμπαίκτες μου, διότι δούλεψαν για να με κάνουν πρωταγωνιστή και τους ευχαριστώ πολύ».

Από την πλευρά του ΟΦΗ, ο κεντρικός Νίκος Καρατζάς δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Ήταν ένα παιχνίδι με ωραίο θέαμα. Προσφέραμε θέαμα σε όσους ήρθαν εδώ και όσους το παρακολούθησαν σε livestreaming. Ήμασταν μαχητικοί, θέλαμε τη νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Μας πήρε ένα πολύ σημαντικό σετ ο Παμβοχαϊκός. Μετά την απώλεια του 4ου σετ φάνηκε ότι "καταρρεύσαμε". Στο τάι μπρέικ αγχωθήκαμε και χάσαμε. Καλή συνέχεια στον Παμβοχαϊκό. Εμείς θα παλέψουμε για το καλύτερο στη συνέχεια».